26 czerwca 2024

Spacer pod zapomnianą rezydencją - wrażenia z wizyty w Lesku

Dojechaliśmy do zamku w Lesku niedługo po naszej wizycie w Sobieniu. Ruiny Sobienia i zamek w Lesku leżą blisko siebie, a łączy je ciekawa historia. Właściciele Sobienia po jego zniszczeniu przeprowadzili się właśnie do Leska. Koniecznie musieliśmy zobaczyć oba miejsca!

Na miejscu szybko znaleźliśmy parking niedaleko bramy do zamku. Ale co to? Zamek zamknięty dla publiczności? Kartka na bramie mówiła o tym jasno, jednak sama brama była w połowie otwarta. Zaryzykowaliśmy i wkradliśmy się kawałek za nią, żeby chociaż zobaczyć zamek z daleka. Jednak pan koszący trawę zauważył nas i zawołał, że można wejść i obejrzeć zamek z zewnątrz. Uff, ulżyło nam!

Z bliska zamek wyglądał imponująco, choć jego świetność już minęła, choć zdawało się że nie tak dawno. Nasza mała Emilka z radością zeszła z rączek i zaczęła eksplorować nowe terytorium. Z lewej strony głównego wejścia ciągnęła się kolumnada. Przez szyby można było dostrzec resztki wyposażenia starego hotelu, który funkcjonował tu jeszcze ponad dekadę temu. Przez chwilę poczuliśmy się, jakbyśmy przenieśli się w czasie, kiedy to miejsce tętniło życiem.

Zamek sprawiał wrażenie odrobinę zaniedbanego i opuszczonego, chociaż o teren parku wciąż dbano. Dotarliśmy do masywnych schodów, które Emilka koniecznie chciała zdobyć. Obok znajdował się taras, na którym kiedyś musiały stać stoliki, a goście mogli cieszyć się chłodnymi napojami. Teraz taras był pusty, podobnie jak przestrzenie między kolumnami i cały dziedziniec. A kiedyś? To było okoliczne centrum kulturalne - wydarzenia, spotkania, imprezy były na porządku dziennym...

Nie dało się obejść zamku dookoła, więc wróciliśmy do głównej bramy i przeszliśmy na drugą stronę zamku. Z tej strony zamek wyglądał bardziej jak zaplecze, i był jeszcze bardziej zaniedbany. Widzieliśmy kontenery na śmieci i węgiel, a atmosfera była bardziej surowa i dość tajemnicza.

Wizyta na zamku w Lesku była pełna mieszanych uczuć. Historia tego miejsca fascynuje, ale smutek budzi jego obecny stan i zamknięcie dla zwiedzających. Jeśli planujecie odwiedzić to miejsce, przygotujcie się na odbicie się od bramy. Bardzo prawdopodobne, że nie uda się Wam wejść do środka. A może brama tego miejsca często jest otwarta i ktoś zaprasza do środka? Tego nie wiemy! Mimo wszystko, warto się przekonać na własnej skórze, bo zamek w Lesku oferuje niepowtarzalną atmosferę i chwilę wytchnienia w otoczeniu historycznych murów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o samym zamku?

W osobnym artykule zamieściliśmy historię i ciekawostki związane z zamkiem. Zajrzyj, jeśli uwielbiasz dawne dzieje!

Staramy przedstawiać się informacje w prosty i obrazowy sposób, żeby nie zanudzić nawet najmłodszych fanów zamków:)

Historia i ciekawostki związne z zamkiem

Odkryj więcej zamków i inspiracji 👇

Zamek w Lesku, położony w województwie podkarpackim, ma bogatą i interesującą historię. Budowę murowanego zamku w miejscu wcześniejszego drewnianego obiektu rozpoczął Piotr Kmita, członek znamienitej rodziny Kmitów, która odgrywała znaczącą
Dojechaliśmy do zamku w Lesku niedługo po naszej wizycie w Sobieniu. Ruiny Sobienia i zamek w Lesku leżą blisko siebie, a łączy je ciekawa historia. Właściciele Sobienia po jego zniszczeniu
Zamek w Baranowie Sandomierskim, często nazywany "Małym Wawelem", to perła renesansowej architektury w Polsce. Położony w malowniczym regionie Podkarpacia, na prawym brzegu Wisły, zamek ten stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną. Otoczony
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

zdobywcyzamkow@gmail.com

725 538 846

Kontakt

Skontaktuj się z nami w razie pytań, sugestii, problemów lub po prostu po to, aby podzielić się swoją pasją do zamków. Czekamy na Twoją wiadomość! :)