Zamek Królewski w Sanoku, zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, jest jednym z najbardziej malowniczych zabytków południowej Polski. Początkowo wzniesiony na polecenie króla Kazimierza Wielkiego, zamek ten miał pełnić funkcję obronną i administracyjną. Jego lokalizacja na wzgórzu nad rzeką San zapewniała strategiczną przewagę i ochronę przed najazdami.
Pierwotna konstrukcja była gotycka, co jest typowe dla budowli z tego okresu. Przez wieki zamek przechodził przez ręce wielu właścicieli, w tym rodów magnackich, takich jak Kmitowie i Lubomirscy. W XVI wieku zamek został przebudowany w stylu renesansowym przez Mikołaja Wolskiego. Przebudowa została zlecona przez królową Bonę, która chciała nadać budowli bardziej reprezentacyjny charakter.
Okres zaborów oraz wojen światowych nie oszczędziły zamku w Sanoku. Austriaccy zaborcy zlecili zniszczenie murów obronnych i wieży zamkowej, a podczas II wojny światowej zamek splądrowano. W zamku przez pewien czas funkcjonował szpital wojskowy, a następnie rusznikarnia. Na szczęście utworzone przed wojną muzeum szybko wznowiło działalność, a budynek odrestaurowano w latach 60.
Zamek w Sanoku jest przykładem średniowiecznej architektury obronnej, która została przekształcona w okresie renesansu. Oryginalne gotyckie mury i baszty zostały zmodernizowane i ozdobione elementami renesansowymi. Centralnym punktem zamku jest wielki dziedziniec otoczony murami, z którego roztacza się widok na okolicę.
Obecnie Zamek Królewski w Sanoku pełni funkcję muzeum, w którym znajduje się bogata kolekcja dzieł sztuki. Na szczególną uwagę zasługują prace Zdzisława Beksińskiego, znanego polskiego malarza surrealistycznego, urodzonego w Sanoku. Muzeum posiada również zbiory ikon, sztuki cerkiewnej oraz eksponaty archeologiczne.
Zamek jest również miejscem licznych wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, wystawy i festiwale, które przyciągają turystów z całego świata. Jego malownicze położenie i bogata historia sprawiają, że jest to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych w regionie.
Dzięki swojemu malowniczemu położeniu, bogatej historii oraz znaczeniu kulturalnemu, zamek w Sanoku jest jednym z najcenniejszych zabytków regionu, który warto odwiedzić, aby lepiej poznać dziedzictwo Podkarpacia.
połowa XIV wieku
Kazimierz Wielki
pierwotnie gotycki, obecnie renesansowo-klasycystyczny
wyremontowane, dobrze utrzymane muzeum
ul. Zamkowa 2, 38-500 Sanok
Standardowo 9-17, w poniedziałki 8-12 (w sezonie kwiecień-listopad, poza sezonem nieco krócej). Zawsze warto sprawdzić na stronie zamku w Sanoku aktualne godziny otwarcia.
Bilet normalny – 28 zł, ulgowy – 18 zł; jest również możliwość zakupienia biletów rodzinnych. Bilet na pojedynczą wystawę czasową - 5zł.
Za przewodnika w j. polskim dopłacimy 80zł, a w innych językach - 100zł. Audioprzewodnik - 12zł.
Muzeum zapewnia windę oraz toalety dla niepełnosprawnych.
Dookoła muzeum można spacerować z większymi psami, jednak do środka mogą wejść jedynie te małe, na rękach właściciela.
Pod samym zamkiem parking płatny; wzdłuż Sanu znajdziemy jednak darmowe miejsca (trzeba będzie kawałek dojść).
45min-2h (sprawa wielce indywidualna, chcąc dokładnie zobaczyć wszystkie zbiory to pewnie pół dnia by było mało)
Z przewodnikiem, z audioprzewodnikiem lub indywidualnie.
Przewodnik/audioprzewodnik w j. polskim, angielskim, niemieckim i francuskim. Tablice w muzeum po polsku i po angielsku.
Prześledźmy ewolucję zamku w Sanoku od średniowiecznej osady po potężną twierdzę, która była świadkiem ważnych momentów w historii. Historia zamku w Sanoku jest pełna niezwykłych wydarzeń, jednak tutaj skupimy się krótko na tych najważniejszych.
◈ 1150: Pierwsza wzmianka o Sanoku w źródłach historycznych, w związku z zajęciem Grodów Czerwieńskich przez króla węgierskiego Gejzę II Arpadę.
◈ 1231: Lokalizacja Sanoka jako miejscowości przy granicy węgierskiej, w kronice karpackiej.
◈ 1339: Nadanie Sanokowi praw miejskich na prawie magdeburskim przez księcia ruskiego Jerzego II Trojdenowicza.
◈ 1340-1341: Zbrojny najazd Kazimierza Wielkiego na Sanok, w wyniku którego miasto włączono do Korony.
◈ po 1341: Z polecenia Kazimierza Wielkiego powstaje pierwotna, średniowieczna warownia z kamienną wieżą obronną oraz murem obronnym.
◈ 1366: Król Kazimierz Wielki przebywał w Sanoku przez dłuższy czas.
◈ 1417: Zaślubiny króla Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską w Sanoku.
◈ XV wiek: Okres rozbudowy zamku, włączając w to budowę wieży, murów obronnych i kościoła św. Michała Archanioła.
◈ 1523-1548: Przebudowa zamku na styl renesansowy z inicjatywy królowej Bony Sforzy.
◈ 1555-1556: Pobyt królowej Izabeli Jagiellonki w Sanoku.
◈ XVII wiek: Ograniczenie nakładów na utrzymanie zamku, szczególnie zauważalne w okresie kryzysu ekonomicznego.
◈ 1636: Częściowe osunięcie się zabudowań zamkowych w wyniku podmycia przez rzekę San.
◈ XIX-XX wiek: Zniszczenie murów obronnych i wieży zamkowej z polecenia austriackich władz zaborczych.
◈ od 1934: Wykorzystanie zamku na różne cele, m.in. Muzeum Ziemi Sanockiej, siedzibę biskupa diecezji dla Łemków, a po wojnie Muzeum Łemkowszczyzny.
◈ II wojna światowa: Zamek zostaje splądrowany; umieszczono w nim szpital wojskowy, a następnie rusznikarnię.
◈ 1968: Zmiana nazwy instytucji na Muzeum Historyczne w Sanoku.
Na zamku w Sanoku 2 maja 1417 roku odbył się ślub króla Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską. Było to jego trzecie małżeństwo, wyjątkowe, bo jedyne zawarte z miłości, a nie z powodów politycznych. Spotkało się to z niezrozumieniem i krytyką ówczesnej opinii publicznej. Paszkwil Stanisława Ciołka porównał Elżbietę do starej, wyczerpanej maciory.
Na początku XVI wieku zamek w Sanoku stał się własnością królowej Bony Sforzy. Choć nigdy tam nie była, poleciła przebudowę zamku w stylu renesansowym, tworząc praktycznie nową rezydencję na murach starej gotyckiej warowni. Mikołaj Wolski, marszałek herbu Półkozic, nadzorował budowę okazałego piętrowego budynku mieszkalnego, nowej bramy wjazdowej, królewskiej łaźni i wielu zabudowań gospodarczych.
Po zakończeniu II wojny światowej Niemcy wywieźli z Sanoka ocalałe pamiątki kultury polskiej. Na szczęście część z nich odnaleziono później w okolicach Legnicy i przekazano do Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie oraz do archiwum rzeszowskiego.
Muzeum Historyczne w Sanoku posiada największą w Polsce kolekcję ikon pochodzących z różnych okresów historycznych, od XV do XX wieku. Znajduje się tu także największa kolekcja dzieł Zdzisława Beksińskiego na świecie, obejmująca obrazy, rysunki, grafiki komputerowe oraz fotografie.
Odkryj fascynujące historie skrywane przez mury zamku w Sanoku, gdzie w 1417 roku król Władysław Jagiełło wziął ślub ze swoją ukochaną. Poznaj tajemnice dawnych czasów oraz bogactwo dzisiejszych zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku.
odwiedzających Muzeum Historyczne w 2023 roku
eksponatów zgromadzonych w zamkowym muzeum
prac Zdzisława Beksińskiego zebranych w muzeum
ikon znajdujących się w zamkowej ekspozycji
Dawno temu, gdy Sanok był jeszcze malutkim miasteczkiem, zakochała się w nim królowa Bona, żona króla Zygmunta.
Pewnego dnia królowa postanowiła zbudować tutaj zamek. Dokładne miejsce miał wskazać jej mądry koń. Wsiadła więc na niego i ruszyli razem wokół wzgórza. W końcu koń zatrzymał się na samym szczycie i kopnął kopytem w ziemię. Stało się wtedy coś niesamowitego - wytrysnęło z tego miejsca cudowne źródło wody!
Królowa wiedziała, że to właśnie tam ma powstać zamek. A woda z tego źródła była wyjątkowa - sprawiała, że ludzie stawali się młodsi i piękniejsi...
Mieszczanki, które nie mogły pić tej cudownej wody, zaczęły być zazdrosne o swoje dworskie koleżanki. Wynajęły więc potajemnie rzemieślników, żeby doprowadzili wodę do miasta.
Kiedy woda zaczęła płynąć koło jednej z kamienic, dziewczyny z miasta zaczęły ją pić i myć się w niej. Wszystkie one nagle stały się piękniejsze niż kiedykolwiek... A w zamku? Dworskie panie zaczęły się martwić, bo woda zaczęła znikać, a ich uroda gasnąć.
Na szczęście królowa Bona była bardzo mądra i dobra. Zamiast karać mieszczanki, postanowiła zbudować wodociągi, żeby każda dziewczyna z miasta mogła korzystać z cudownej wody. I tak Sanok stał się sławny z pięknych kobiet, a legenda o cudownej wodzie przetrwała do dziś.
Chcesz sprawdzić, jak wyglądała nasza wizyta na zamku?
W osobnym wpisie na blogu dzielimy się naszymi osobistymi przeżyciami związanymi z wizytą w zamku. W ten sposób możesz wybrać to, co Cię najbardziej interesuje: historia i fakty o samym zamku czy podążanie śladami naszych przeżyć. Zapraszamy!
Copyright © 2025 | Wykonanie PowRope [Dominika Powroźnik]
zdobywcyzamkow@gmail.com
725 538 846
Skontaktuj się z nami w razie pytań, sugestii, problemów lub po prostu po to, aby podzielić się swoją pasją do zamków. Czekamy na Twoją wiadomość! :)