10 kwietnia 2024

W cieniu krzyżackich murów - nasze wrażenia z zamku w Nidzicy

Witajcie na kolejnym przystanku naszej podróżniczej karuzeli - zamku w Nidzicy! To był jeden z zamków na trasie z Rzeszowa do Gdańska i liczyliśmy na chwilę oddechu oraz rozprostowanie kości. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy na miejscu zastaliśmy parkingowy armagedon.... Ostatnie wolne miejsce uratowało nas od kłopotów, choć trzeba było przedrzeć się przez tłumy uczniów szkolnych.

I oto on, zamek krzyżacki, tajemniczo skryty za zasłoną drzew, nieco nieśmiało zerkający na nas z wysokości swojego wzgórza. Pomimo drzewnego kamuflażu, udało nam się trafić przed bramę, która zaprosiła nas na swój urokliwy dziedziniec. Wejście tutaj było bezpłatne, jednak za wstęp do mieszczącego się tutaj muzeum trzeba było zapłacić. Niestety, trafiliśmy na remont! Zwiedzanie było więc mocno okrojone i objemowało kilka pomieszczeń w piwnicach - ale i tak uznaliśmy, że warto było. Eksponaty? Głównie bronie, zbroje i przedmioty użytku codziennego, nie obyło się też bez obowiązkowych narzędzi tortur.

Kto by pomyślał, że zamek w Nidzicy skrywa tyle życia? Restauracja, hotel, centrum kultury, pracownia rzeźby, biblioteka... Lista jest długa, a organizowane tutaj wydarzenia tylko wzbogacają tę ofertę. Prawdopodonie jednak przez wszystkie funkcje, które obecnie pełni zamek, do pełnowymiarowego zwiedzania i tak nie jest udostępniona duża jego część. A szkoda!

Zamek rozpieszczał nas średniowiecznym klimatem, tak bardzo, że trudno było się oprzeć i nie zaszyć się na dłużej w zaciszu dziedzińca. Trzeba było jednak ruszać dalej, ale dopiero po obejściu całości dookoła i uwiecznieniu krzyżackich murów na zdjęciach. Niestety, gęsty park otaczający zamek sprawia, że latem uchwycenie jego majestatu graniczy z cudem.

Nasze wrażenia? Mieszane. Z jednej strony, średniowieczny, krzyżacki klimat i różnorodność kulturalna miejsca robią wrażenie. Z drugiej – remonty i miejskie korki dały nam się we znaki. Mimo to, mamy nadzieję, że jeszcze tutaj wrócimy. Po zakończeniu prac zamek w Nidzicy z pewnością jeszcze bardziej zachwyci. Nidzica, do zobaczenia ponownie!

Chcesz dowiedzieć się więcej o samym zamku?

W osobnym artykule zamieściliśmy historię i ciekawostki związane z zamkiem. Zajrzyj, jeśli uwielbiasz dawne dzieje!

Staramy przedstawiać się informacje w prosty i obrazowy sposób, żeby nie zanudzić nawet najmłodszych fanów zamków:)

Historia i ciekawostki związne z zamkiem

Odkryj więcej zamków i inspiracji 👇

Zamek w Baranowie Sandomierskim, często nazywany "Małym Wawelem", to perła renesansowej architektury w Polsce. Położony w malowniczym regionie Podkarpacia, na prawym brzegu Wisły, zamek ten stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną. Otoczony
W Baranowie Sandomierskim bywaliśmy nie raz, ale ta wyprawa była inna od wszystkich poprzednich. Tym razem była z nami nasza mała Emilka, a dodatkowo zdecydowaliśmy się na nocleg w zamku!
Zamek Sobień, malowniczo położony przy ujściu potoku Adyszów do Sanu, stanowi fascynujący relikt średniowiecznej historii Polski. Jego początki sięgają przełomu XIII i XIV wieku, kiedy to, w czasach księstwa halicko-wołyńskiego,
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

zdobywcyzamkow@gmail.com

725 538 846

Kontakt

Skontaktuj się z nami w razie pytań, sugestii, problemów lub po prostu po to, aby podzielić się swoją pasją do zamków. Czekamy na Twoją wiadomość! :)